top of page

RYTUAŁ DLA PAR - przejrzystość w miłości

Zaktualizowano: 2 lut 2021


To rytuał, nie zaś rozmowa. 

To ​przestrzeń ​stworzona dla ​​wyrażania i bycia wysłuchaną​/ym​. 

​Przestrzeń dla obserwacji tych części nas, które chcą wchodzić w stare reakcje, w stare wzorce obwiniania czy szukania winy na zewnątrz. ​

 

1: Wyjaśnij znaczenie i cel rytuału, jeśli obydwoje macie na niego zgodę - wybierzcie razem czas, w którym będziecie mogli się swobodnie komunikować, z otwartymi sercami, bez wchodzenia w reakcję!2: Przygotujcie przestrzeń dla rytuału. 


Jeśli tak poczujecie, możecie zaprosić do Waszej przestrzeni wspierające Was istoty, przodków/ przodkinie, duchowych mistrzów - tak aby stworzyć wyjątkową chwilę. 


Zaproście też ogień - umieście świecę między sobą i zapalcie ją, z intencją, aby rozświetliła świadome ale i nieświadome połączenia między Wami.

Niech ogień rozświetla głos, to, co chce zostać wyrażone podczas Waszego rytuału . Zapalenie świecy jest także symbolem otwarcia bezpiecznej dla Was obydowjga przestrzeni.
3: Zamknijcie oczy, usiądźcie w ciszy, aby poczuć, co jest teraz w Was żywe.

Jakie macie lęki czy obawy związane z tym, czym chcecie się podzielić. Bądźcie szczerzy - ze sobą i pomiędzy sobą.


4: Zdecydujcie, które z Was rozpocznie.

Jedna osoba dzieli się, wyraża to, co chce być wyrażone, podczas gdy druga osoba słucha (słuchanie i świadkowanie wspierać może np. położenie dłoni na sercu i głębokie spokojne oddychanie). 


Osoba, która dzieli się jako pierwsza:

Zacznij od wyrażania obaw, lęków, tego, co czujesz, co się pojawia w ciele czy umyśle​na chwilę ​przed tym, co zamierzasz powiedzieć. 


Podziel się tym, co czujesz, że chcesz, potrzebujesz, musisz wyrazić. ​Mówisz o tym dla dobra, pogłębienia Waszej relacji​.​ 


Zacznij od wyrażenia wdzięczności, miłości dla partnera, partnerki.


Kiedy będziesz gotowy/a, zacznij mówić o tym, co czujesz, jak konkretne zachowanie na Ciebie wpływa - a więc zamiast obwiniania typu "ty", "bo ty", mów "czuję, że", "kiedy ​robisz ... to wpływa to mnie ...", "pojawiają się u mnie emocje ..."


​Kiedy słowa się wysycą (staraj się mówić powoli, naprawdę czując poszczególne zdania), ​osoba, która słuchała dziękuje za podzielenie się.

​Bierze głeboki oddech, kilka oddechów, ​​i dostaje swój czas przestrzeń, ​by z miłością odpowiedzieć na to, co zostało powiedziane.​  

Mówi: "słyszę że...", "teraz widzę, że", "zrozumiała/em, że"...


5: ​Zamieniacie się rolami ​​- teraz słuchający dzieli się tym, co chce zostać wyrażone, a druga osoba słucha z miłością (tylko słucha, bez komntarza, bez przerywania, głęboko oddychając" - o tym, co czuje, jak konkretne zachowanie na ​nią wpływa - a więc zamiast obwiniania typu "ty", "bo ty", mów "czuję, że", "kiedy ​robisz ... to wpływa to mnie ...", "pojawiają się u mnie emocje ..."​.​Pamiętajcie, że to nie jest rozmowa To ​przetrzeń ​stworzona dla​​ wyrażania i bycia wysłuchaną​/ym​.  ​Przestrzeń dla obserwacji tych części nas, które chcą wchodzić w stare reakcje, w stare wzorce obwiniania czy szukania winy na zewnątrz. ​

Praktykujcie słuchanie,  powstrzymujcie każdą część siebie, która może chcieć być reaktywna. 6: Aby zakończyć ​rytuał, ​razem zdecydujcie, ​​z którą konkretnie kwestią chcecie popracować razem, a która jest do indywidualnej pracy,​ tak aby Wasza relacja wzrastała, aby zmienić ​stary niesłużacy Wam ​wzór / zachowanie.  Przykła​d:​ „​będziemy razem pracować nad ​zachowaniem powściągliwości podczas ożywionych dyskusji, pozwalając drugiej osobie dokończyć to, co mówi”. 


7: Zamknij​cie ​rytuał wdzięcznością za to, że ​podzieliliście się ​sobą ​w swojej prawdzie, dla korzyści ​Waszego ​związku. Zdmuchn​ijcie ​świeczkę. 8: ​Przytulcie się do siebie.

Niech to będzie długie, kojące utulenie, sercem do serca, abyście słyszeli swoje oddechy. ​To czas odpoczynku. ​Pozwolenia, aby doświadczenie ​się zintergowało. ​


Zawsze ​po​wracam​y ​do miłości.

Może​cie ​także zapisać ​na kartce to, nad czym ​chcecie ​​pracować. 

​Każde z Was niech ​​weźmie teraz na siebie odpowiedzialność za swój rozwój, ​który jest ważniejszy od trzymania się oczekiwań wobec drugiej osoby.

 
999 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page